Godziny ekspozycji: 16.00-20.00
Wernisaż: 13.11.2020 o godz. 18:00
W ramach listopadowej odsłony cyklu „Windows 2020. Nowe Zjawiska” Magdalena Kirklewska i Ksawery Kirklewski przygotują instalację przestrzenną wewnątrz LKW Gallery, zatytułowaną „Smile, please”.
Artyści poprzez swoją pracę reagują na bieżącą sytuację i opisują ją w następujący sposób:
Depresja dotyka 350 milionów ludzi rocznie i jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Czas pandemii COVID-19 i społecznej izolacji, kryzysu politycznego i gospodarczego ma destrukcyjny wpływ na naszą psychikę. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Boston University School of Public Health (BUSPH) liczba osób z objawami depresji w USA wzrosła z 8,5 % przed pandemią do 27,8% w kwietniu tego roku. Ten ponad trzykrotny wzrost to efekt czynników stresogennych związanych ze skutkami pandemii, a przede wszystkim z pogorszeniem się sytuacji finansowej. Pandemicznej fali depresji możemy oczekiwać również w Polsce.
Nasz kraj znajduje się w czołówce krajów europejskich z najwyższym odsetkiem chorych na depresję w populacji (5,1% w 2017 roku według WHO), a rocznie ponad 5000 Polaków popełnia samobójstwo. Jest to więc problem występujący powszechnie, dotyka osoby w różnych grupach wiekowych i społecznych. Mimo to, osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne w polskim społeczeństwie są stygmatyzowane i doświadczają dyskryminacji, która wynika z krzywdzących stereotypów dotyczących chorych psychicznie. Osoby chore doświadczające takich reakcji rzadziej decydują się na ujawnienie swojej choroby, rzadziej uzyskują wsparcie i częściej rezygnują z koniecznego leczenia. Depresja nie zawsze przyjmuje stereotypowy obraz osoby pogrążonej w smutku i ukrywającej się przed światem. Chorzy często zachowują pozory normalnego funkcjonowania ukrywając swój stan pod uśmiechem, a ich choroba pozostaje niezauważona przez otoczenie. Przełamanie tabuizacji depresji i wzajemna empatia może pomóc nam przetrwać ten trudny dla nas wszystkich okres.
MAGDALENA KIRKLEWSKA – ur. 1990, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła z wyróżnieniem w 2015 r. W swoim malarstwie koncentruje się na wizerunku ciała w kontekście wzorców społeczno-kulturowych. W 2019 r. otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie Nagroda Eibischa 2019, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa. W 2020 roku prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych, m.in.: „Obrazy ciała” w Galerii Żak, „Wenus i Adonis” w WL4 – Mleczny Piotr oraz „Magdalena Kirklewska – Wieszajmy artystów każdego dnia” w Kolonii Artystów w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
http://magdalenakirklewska.pl [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
www.instagram.com/magda.kirk [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
KSAWERY KIRKLEWSKI - ur. w 1988 r., grafik, animator i programista, absolwent Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Dyplom „Wystawa banerów”, który obronił w 2015 r. został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury w konkursie „Design 32. Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2015 w Katowicach”. Autor realizacji w przestrzeni publicznej, wizualizacji na żywo i teledysków. W swoich działaniach wykorzystuje nowe technologie, programowanie, media reklamowe i stary sprzęt RTV. Jest współzałożycielem Fundacji(x), która zajmuje się szeroko pojętą sztuką nowych mediów i jej rozpowszechnianiem (w jej ramach organizowany jest mikrofestival AVX – Audio Video Experyment). Mieszka na Dolnym Mieście w Gdańsku.
www.ksawerykomputery.pl [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
www.instagram.com/ksawerykomputery [Uwaga! Strona otwiera się w nowej karcie.]
Koncepcja cyklu „Windows 2020. Nowe zjawiska”
CYKL WYSTAW W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ / LKW GALLERY
Strajki klimatyczne, pożary, topniejące lodowce, wymierające gatunki zwierząt, mutujące wirusy i życie w kwarantannie, a przy tym zagrożenie terroryzmem, strach przed obcymi, powracające tendencje nacjonalistyczne... Można powiedzieć, że żyjemy w “ciekawych czasach”, gdzie dystopijne wizje stają się rzeczywistością i żeby jakoś przetrwać, z jednej strony trochę wypieramy problemy, stopniowo adaptujemy się, uciekamy w cyberprzestrzeń i marzymy o lotach w kosmos, a z drugiej - czujemy narastający wewnętrzny bunt i lęk przed tym, co jeszcze nas czeka i próbujemy coś zmienić.
Przestrzeń LKW Gallery będzie pełnić funkcję witryny, przez którą można z zewnątrz oglądać rzeźby, instalacje, interwencje, prace wideo, performans, albo też pełnić rolę studia, z którego transmitowane będą akcje artystyczne.
Każdy z zaproszonych artystów i artystek wykorzystując dowolne medium, przygotuje swoisty spektakl, którego widzami będą zarówno odbiorcy sztuki, jak i przypadkowi przechodnie.