Fotografie Arturasa Valiaugi są zapisem różnych środowisk wraz z ich mieszkańcami, począwszy od tradycyjnych domków wiejskich po najdziwniejsze wnętrza współczesnych budowli. Przestrzenie te traktuje jako rejestracja indywidualnych i społecznych znaków. Arturas twierdzi, że zewnętrzna przestrzeń mówi więcej o naszym wnętrzu niż twarz. Dlatego też przestrzenie na jego zdjęciach są intensywne i nasycone, a ludzie efemeryczni, rozpływający i znikający w cieniach.
W ramach Dni Wilna zaprezentuje w CSW Łąźnia cykl „Beetwen the shores”.
Dla Arturasa Valiaugi morze jest medium komunikacji na swój osobliwy sposób. Podczas wielogodzinnej podroży przez bezkresne wody Bałtyku pasażerowie „zabijają” czas na przesiadywaniu w barze, i to właśnie w tym momencie Valiauga ich uwiecznia. Siedzą i czekają, aż dopłyną na drugi brzeg, a ich twarze nic nie mówią – nie mają żadnej przeszłości, nikogo, kogo mogliby kochać, żadnego domu, no space filled with their selves, a gdy pozują do zdjęcia przyjmują wyprostowaną pozę oczekiwania. Oczekiwania... ale na co? Może na przerwanie znudzenia spowodowanego świadomością, że na końcu ich drogi nie czeka ich nic nowego, nieznanego. Valiauga zestawił ze sobą wybrzeża, z których wyruszyli z brzegami, do których zmierzają. Oba wyglądają tak samo: przeciętne, nijakie, monotonne i jednostajne.
Arturas Valiauga urodzony w Wilnie w 1967 roku. W latach 1990-1993 pracował jako fotograf na
Vilnus Technical University. Od 1992 roku jest członkiem Związku Litewskich Artystów Fotografików. Jest zdobywcą następujących nagród:
Grand Prix (
Silver Nugget) przyznawane przez Kodak
European Panorama of Young Professional Photographers w Arles,
Union of Lithuanian Art Photographers Prize for Innovation and Development of Photographic Art i
IPRN Changing Faces przyznawane przez
Commission Exchange Lithuania. Jego cykl „
Beetween the shores” był zaprezentowany na
4th Ars Baltica Triennial of Photographic Art.
Wilno w Gdańsku
Festiwal Europejskich Stolic Kultury
Odbędzie się w dniach 5 - 7 września. W tym roku szczególny nacisk położono na współczesną fotografię oraz muzykę litewską.
Przybliżona zostanie twórczość światowej sławy fotografa litewskiego, Antanasa Sutkusa, autora wyjątkowo ciekawego portretu Jean-Paula Sartre’a. Od lat mówi się o Sutkusie, że pokazuje kwintesencję litewskości. On sam lubi natomiast powtarzać, iż fotografia jest jego sposobem porozumiewania się z ludźmi. Prace Sutkusa zobaczyć będzie można w galerii Cyklop. Zaprezentowani zostaną także inni twórcy litewskiej fotografii współczesnej, którzy kształtują wysoki poziom i umacniają rangę tej dziedziny obrazowania na świecie, w tym: Arturasa Valiauge (CSW Łaźnia), Jurgite Remeikyte (Plac Kobzdeja) oraz Vidasa Biveinis (Galeria Pionova). Wszyscy czterej artyści po raz pierwszy zostaną zaprezentowani w Gdańsku. Ciekawym eksperymentem będzie instalacja fotograficzna Jurgity Remeikyte, która proponuje umieszczenie fotografii w innym kontekście i miejscu, czyli w przestrzeni miejskiej.
Muzyczna odsłona, to m.in. młoda artystka, Alina Orlova. Często porównywana do Tori Amos. Podobnie jak ona komponująca i pisząca teksty. Wokalistka wystąpi wspólnie z Masala
Soundsystem oraz
Lao Che w kościele Św. Jana na zakończenie imprezy. Na Targu Węglowym zaprezentują się Żalvarinis (
rock folk) i Atalyja (neofolk). Kameralny koncert (w Zejmanie) zagra natomiast zespół Hokshila (
reggae). Dopełnieniem ich muzyki będzie opowieść o podróży do krainy dźwiękowych inspiracji – Afryki (połączona z projekcja filmową).
Koordynator projektu: Aleksandra Księżopolska
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Urząd Miasta Gdańska oraz Gdański Archipelag Kultury.