26.04-07.07.2002
Artyści: Peeter Allik, De Studio, F.F.F.F., Eve Kask, Kai Kaljo, Ilmar Kruusamäe, Mari Laanemets, Killu Sukmit, Laurentsius & A.D., Peeter Laurits, Ly Lestberg, Marko Mäetamm, Kadri Mälk, Kaido Ole, Jaanus Orgussar, Anu Pöder, Mark Raidpere, Ene–Liis Semper, Liina Siib, Jaan Toomik, Tanel Veenre, Urmas Viik, Mart Viljus, Aili Vint, Toomas Vint
Kurator: Małgorzata Lisiewicz
Pierwsza duża prezentacja współczesnej sztuki estońskiej w Polsce przygotowana we współpracy z Center for Contemporary Art w Tallinie. Wystawa koncentruje się na wizerunku ciała w sztuce komunikującej polityczne, społeczne, artystyczne i osobiste treści. Jest to twórczość poszukująca swojego rodowodu między innymi w tradycji artystycznej, religijnej oraz w kulturze popularnej. Projekt poprzez niekonwencjonalną aranżację podejmuje również problem roli instytucji sztuki w odbiorze dzieła. W ramach wystawy pokażemy obiekty, instalacje, malarstwo, fotografię, wideo oraz niekonwencjionalną sztukę użytkową.
W ramach wystawy Pokonać dystans: wizerunki ciała we współczesnej sztuce estońskiej odbyły się warsztaty edukacyjne:Biżuteria jako sztuka ciała 17 - 24.06.2002 prowadzone przez Giedymina Jabłońskiego, artystę gdańskiego, który od 30-tu lat zajmuje się teorią i projektowaniem biżuterii. Wzięło w nich udział około 10 osób nie związanych na co dzień z tą dziedziną.
W drugiej połowie XX wieku artyści w poszukiwaniu nowych środków wyrazu odkryli i zagospodarowali przestrzeń jaką stwarza użycie biżuterii. Sztuka biżuterii - ornamentum humanum, nie mająca nic wspólnego z lokatą kapitału w kruszce i drogie kamienie uzyskała równoprawną z innymi dziedzinami pozycję, dając szczególne możliwości. Taka biżuteria funkcjonuje zarówno jako samodzielne dzieło - obiekt, rzeźba, obraz, jak też w interakcji z ciałem osoby noszącej w najrozmaitszych miejscach, sytuacjach, kontekstach, pozwalając na coraz to nowe interpretacje. Wybór użytych materiałów staje się w tym wypadku zupełnie swobodny, nie polega już na ich wartości rynkowej, tylko na kolorach, fakturach, grze światła itd. oraz na znaczeniach symbolicznych. Tematem warsztatów jest takie właśnie potraktowanie biżuterii, stworzenie jej koncepcji i próba realizacji.
Otwarcie wystawy powarsztatowej odbyło się 25.06.2002.
Patronat Honorowy nad naszą wystawą objął Minister Kultury RP Andrzej Celiński.